Home > Local > ROANE STATE HOLDS ANNUAL AWARDS NIGHT – COMPLETE LIST OF WINNERS IN STORY

ROANE STATE HOLDS ANNUAL AWARDS NIGHT – COMPLETE LIST OF WINNERS IN STORY

///
Comments are Off

Roane State Community College held their annual Awards Night virtually this week because of COVID-19 guidelines. The awards are held annually since 1971, the year the college opened.

Here is the winners for the 2020 Roane State Community College Awards Night:

Social Science, Business, and Education Division Environmental Health Technology Student of the Year – Megan Satterfield

Social Science, Business, and Education Division Outstanding Criminal Justice Student Award – Gracie York

Social Science, Business, and Education Division AAUW Education Award – Erika Green

Social Science, Business, and Education Division RSCC Education Award – Makayla Harrison

Social Science, Business, and Education Division Christa McAuliffe Education Award – Gioconda Duran

Social Science, Business, and Education Division Excellence in Geospatial Studies – Laura McKeon

Social Science, Business, and Education Division Outstanding GIS Student – Jess Watson

Social Science, Business, and Education Division Polk Cooley Pioneer of Law Paralegal Award – Anna McCLure

Social Science, Business, and Education Division Contemporary Management Award – Sean Driscoll and Teresa Cooper

Social Science, Business, and Education Division Outstanding Accounting Student – Benjamin Brubaker

Social Science, Business, and Education Division Excellence in Business Award – Shelby Chitwood

Social Science, Business, and Education Division Social Science Award – Eli Anderson and Kinsley Williams

Humanities Division Award for Outstanding Art Achievement – Lauren Douglas

Humanities Division Award for Writing Learning Support – Kayla Paul

Beulah Davis Outstanding Writing Awards for Outstanding Freshman Writer, Literary Analysis Category – Jesse Slagle

Beulah Davis Outstanding Writing Awards for Outstanding Freshman Writer, Expository Category – Chantel Fleming

Beulah Davis Outstanding Writing Awards for Outstanding Freshman Writer, Research Category – Haley Quinn

Outstanding Musician Award – Cheyenne Baughman and Jessica Fischer

Outstanding Actor Award – Kaelee Hagins

Humanities Award – Madyson Fowlkes

Spanish Academic Award – Claire Vaughn

Health Science Division Christine Mills Award – Alicia Monday

Health Science Division Nursing Award – Chad Davis

Health Science Division Nursing Merit Award – Brianna Skopek-Hall

Health Science Division Tennessee Nurses Association Leadership Award – Amber Judkins

Health Science Division Heck Award for Innovation and Creativity in Design – Natalie Peck

Health Science Division McFadden Occupational Therapy Assistant Alliance Award – Kat Chinander

Health Science Division Occupational Therapy Assistant Outstanding Student Award – Tanya McNamara

Health Science Division Outstanding Health Information Technology Student Award – Jessica Poore

Health Science Division Opticianry Student of the Year – Brittany Gann and Cheryl Hicks

Mathematics and Sciences Division Anatomy and Physiology Award – Mathieu West

Mathematics and Sciences Division Biology Award – Marc Lamontagne and Dusty Prater

Mathematics and Sciences Division General Chemistry Award for Roane County campus – Elishia Calligan and Alexis Smith

Mathematics and Sciences Division General Chemistry Award for Cumberland County campus – Kelsey Norris

Mathematics and Sciences Division General Chemistry Award for Oak Ridge campus – Dusty Prater

Mathematics and Sciences Division Outstanding Organic Chemistry Award – Elizabeth Spetrini

Mathematics and Sciences Division Outstanding Geology Award – Riley Ensley

Mathematics and Sciences Division Freshman Mathematics Award – Patrick Daigle

Mathematics and Sciences Division Sophomore Mathematics Award – Anthony Ciccarelli and Alexander Jenkins

Mathematics and Sciences Division Outstanding Pre-Engineering Award – Shanda Hughes

Mathematics and Sciences Division Calculus Based Physics Award – Anthony Ciccarelli

Mathematics and Sciences Division Programming Award – Matthew Hurtubise

Mathematics and Sciences Division Cyberdefense Award – Eric Anderson

Mathematics and Sciences Division Database Award – Matt Julian

Mathematics and Sciences Division Excellence in Mechatronics Award – Michael Overton

Academic Awards All-Tennessee Academic Team – Michael Overton and Anna McClure

Academic Awards 4.0 Academic Achievement Award – Courtney Adkins, Samantha Adsden, Michael Ashburn III, Shelby Chitwood, Teresa Cooper, Vannessa Del Valle, Samuel Flores, Jacob Futrell, Jesse Griffin, Carlie Griffith, Brandon Grimes, Kaelee Hagins, Summer Hamby, Kimberly Huffman, Jacob Hughett, Andrew Johnson, Olivia Jones, Tammy Lively, Kendall Lott, Gabrielle McCarty, Emma Norrod, James Obenberger, Samuel Parrott, Makenzie Pentz, Jan Phillips, Cheryl Rodriguez, Mari-Ruth Roysden, and Melanie Seiber.

Academic Awards Learning Center Tutor Award Roane County campus – Michael Davis Ashburn III

Academic Awards Learning Center Tutor Award Cumberland County campus – Summer Hamby

Academic Awards Learning Center Tutor Award Oak Ridge campus – Shantelle Bailey

Academic Awards Jennifer Jordan-Henley Award for Learning Center Excellence – Summer Hamby

Academic Awards Service Learning Award – Mandy May

Athletic Academic Award – Baseball Award – Wyatt Traffanstedt

Athletic Academic Award – Women’s Basketball Award – Sara Mikels

Athletic Academic Award – Softball Award – Lauren Lawson

Athletic Academic Award – Men’s Basketball Award – Malachi Gayle

Athletic Academic Award – Golf Award – Seth Treece

Middle College Award – McKinley Fritts

Campus Activities Board/Student Government Association Outstanding Student Leader Award – Eli Anderson

Roane State Community College Outstanding Freshman Award – Dusty Prater

Roane State Community College President’s Award – Gioconda Duran


%d bloggers like this: